Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olacak?


Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / (0541) 864 08 41

Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olacak?

Anasayfa Haber ve Duyurular Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olacak?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olacak?

Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olacak?

Belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı olarak tahsil edilen emlak vergisi 2'nci taksit ödemeleri başladı. Peki Emlak vergisinden kimler muaf olacak?

Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olacak?

Belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı olarak tahsil edilen emlak vergisi 2'nci taksit ödemeleri başladı. Peki Emlak vergisinden kimler muaf olacak?

14 Kasım 2019 - 9:43Görüntülenme: 105 Paylaş

Türkiye sınırları içerisinde bulunan gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Emlak vergileri mülk sahipleri ödemelerini her yıl iki ayrı taksit olarak yapılıyor. Arazi, arsa ve binalar için servete dayalı olarak verilen emlak vergisi ödemeleri her yıl olduğu gibi bu yılda mart ve kasım aylarında yapılıyor. 1319 sayılı Kanunu kapsamında yılda iki kez ödenen emlak vergisi ikinci taksit dönemi başladı. Kira geliri olan vergi mükellefler için emlak vergisi yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 11,865 (on bir virgül sekiz yüz altmış beş) oranında artırılarak uygulanıyor. Vergi oranları ise arazilerde ve meskenlerde binde bir, diğer binalarda binde iki ve arsalarda ise binde üç olarak uygulanıyor. Büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar için de yüzde 100 artırımlı uygulanıyor.

Emlak vergisi nasıl hesaplanıyor?

Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın bulunduğu belediyeler, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi veya E-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor. Emlak vergisi yeniden değerleme oranı 2019; 2018 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranı olan yüzde 23,73'ün yarısı; yani yüzde 11,865 olarak açıklandı.

1- Meskenin 2018 yılına ait emlak vergi değeri : 140.000,00 TL

2- 2018 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı (Yüzde 23,73/2) : Yüzde 11,865

3- Meskenin 2019 yılı emlak vergi değeri ( 1+(1x2)) : 156.611,00 TL

4- Bin liraya kadar olan kesirler dikkate alınmayacağından verginn tahakkukunda esas alınacak emlak vergi değeri: 156.000,00 TL

Emlak vergisinden kimler muaf olacak?

- Hiçbir gelir olmayan,

- Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler,

- Gaziler,

- Engelliler,

- Şehitler,

- Dul ve yetimler,

- İşsizler emlak vergisi ödemiyor.

Yüzde 2 gecikme faizi alınacak

Hak sahiplerinin evleri brüt 200 metrekareyi geçmediği durumlarda emlak vergisi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da faydalanamıyor. Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak büyük önem taşıyor. Borç, belediyelerden veya e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenilebiliyor. Ödenmeyen borç nedeniyle aylık yüzde 2 gecikme faizi alınıyor. Yeni bina veya apartman dairelerinin vergi değerinin dörtte birinin (yüzde 25'i), inşalarının sona erdiği yılı takip eden yıldan itibaren, 5 yıl süreyle muafiyetten yararlanabiliyor. Yeni bina alındıysa ve 100 lira vergi ödenecekse bu tutar 75 liraya düşüyor.

Aksaray Satılık Daire - kilicgayrimenkul.com

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0541) 864 08 41

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.